MÜŞTERİ İLETİŞİM HATTI

0434 827 94 54


0532 798 48 88


kockarsigorta@gmail.com

bandANASAYFA » INSAAT-SIGORTASI

İnşaat Sigortası

Çeşitli sigorta dalları içinde inşaat sigortaları önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat faaliyetleri sırasında meydana gelebilecek bütün risklere karşı korunmak için yaptırılan inşaat sigortası ile, inşaat firmaları, bir hasar anında poliçe genel ve özel koşullarında yazılı limitler ve muafiyetler içinde kalma üzere, sigorta şirketinden tazminat alabilmektedir.

İnşaat sigortaları ile özellikle yatırım tutarı yüksek olan inşaat işlerinde, inşaat bedeli ile kıyaslandığında çok daha düşük bir prim karşılığında, inşaat firmasının inşaat alanındaki bütün varlıkları, gerçekleşen bir riske bağlı olarak güvence altına alınmış olmaktadır. Riske bağlı olarak ortaya çıkan zararlar, bu yüzden inşaatın gecikmesi, kar kaybı yaşanması, üçüncü kişilere karşı sorumluluklar ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.

İnşaat sigortalarında, farklı inşaat türleri esas alınarak, sigorta şirketleri tarafından farklı risk analizleri yapılmaktadır. Ama hepsinin temelinde, projelendirilen bir inşaat faaliyeti vardır. Bu inşaat faaliyetleri, temel hafriyat çalışmalarından başlayıp bina kullanılmak üzere teslim edilinceye kadar çok farklı aşamalardan geçmektedir. Mimari ve statik projelerin hazırlanması, zemin etüd çalışmalarının yapılması, elektrik, mekanik, tesisat ve bunlara benzer projelerin yapılması ve arkasından inşaat alanına inilmesi, şantiyelerin hazırlanması, çevre düzenlemelerinin tasarlanması, kaba inşaatın başlaması. Sonuç olarak inşaatın başladığı ilk hafriyat çalışmalarından projenin bitmesine kadar geçecek sürede birbirini izleyen birçok süreç bulunuyor ve her süreç birçok olası risk taşıyor.

İnşaat sigortası yapılırken, bu süreçler içinde, önceden bilinmeyen ve beklenmeyen ani bir olay yüzünden meydana gelebilecek kayıp ve hasarları teminat altına almak hedefi vardır.

Ülkemiz önemli bir deprem kuşağı üzerindedir ve zaman zaman farklı doğal afetler de yaşanmaktadır. Bu doğal olayların yapılara zarar verme potansiyeli dikkate alındığında, inşaat sigortalarında da genel yaklaşım, depremlere dayanıklı olarak inşa edilmiş binaları sigortalama yönündedir.

İnşaat sigortalarında genel olarak sigorta poliçesini, işveren kendi adına yaptırmaktadır. Ancak inşaatı üstlenen müteahhit firmaların da sigorta poliçesi yaptdıkları olmaktadır. Hatta bazen taşeronlar da, yani yardımcı müteahhitlerin de sigorta poliçesini kendi adına yaptırdıkları görülmektedir.

İnşaat sigortası konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, bu arada bir inşaat sigortası yaptırmak istiyorsanız, kockarsigorta.com.tr web sitesinin deneyimli yöneticileri ve çalışanları her zaman yanınızda olacaktır.
 

KOÇKAR SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

SIKÇA SORULAN SORULAR

HİZMETLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

Copyright 2018 © KOÇKAR SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LİMİTED ŞİRKETİ